Dzbanki filtrujące jako sposób na oczyszczanie wody

Woda – źródło składników mineralnych

Woda to jeden z najcenniejszych światowych zasobów, bez którego trudno wyobrazić sobie życie na ziemi. Jakość wody wodociągowej w ostatnich latach bardzo się zmieniła dzięki gruntownej modernizacji systemów jej uzdatniania. I choć w wielu miastach w Polsce jest ona tak oczyszczona w stacjach wodociągowych, że nadaje się do bezpośredniego spożycia, to jednak transport siecią wodociągową może przyczyniać się do jej zanieczyszczenia.

Jakość instalacji wodociągowej w budynku, ma bowiem duży wpływ na stan wody pitnej, dostępnej w naszych domach prosto z kranu. W przypadku, gdy jakość ta jest niska pozostają nam dwie możliwości:

 • albo zakup butelkowanej wody mineralnej i źródlanej,
 • albo też zakup dzbanka filtrującego wodę.

Pierwsze rozwiązanie wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych wydatków na zakup wody (zwykle znacznie wyższych w okresie letnim). Do tego dochodzą koszty transportu wody, oraz czynnik ekologiczny w postaci regularnego gromadzenia jednorazowych butelek plastikowych (niestety nie biodegradowalnych).

Drugie rozwiązanie proekologiczne to zakup dzbanka wraz z systemem filtrującym. Na rynku dostępnych jest jednak cały szereg tego typu produktów.

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę dokonując tego wyboru? Oto najważniejsze kryteria:

Pojemność dzbanka filtrującego

Pojemność dzbanka – w ofercie dostępne są produkty o pojemności wody filtrowanej od 1,2 l do 2,2 l. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup dzbanka o większej pojemności zbiornika na przefiltrowaną wodę. Przy dużej rodzinie rozwiązanie to jest wręcz konieczne i niezbędny jest zakup dzbanka o większych gabarytach.

 1. Brita Fill & Go Vital – 0,6 l w cenie 49,99 złBrita Fill & Go Vital
 2. Laica J406H – 1,2 l w cenie 49,99 zł Laica J406H
 3. Brita Elemaris Cool – 1,4 l w cenie 129,99 zł Brita Elemaris Cool
 4. Aqua Optima Minerva – 1,5 l w cenie 39,99 złAqua Optima Minerva
 5. Brita Marella XL – 2 l w cenie 79,99 zł Brita Marella XL
 6. Laica Big Milano J81AA – 2,2 l w cenie 129,99 zł Kup terazLaica Big Milano J81AA

Rodzaj wskaźnika zużycia filtra

Rodzaj wskaźnika zużycia filtra – na rynku dostępne są dwa rodzaje tych wskaźników: elektryczne i mechaniczne. W przypadku wyboru tego drugiego rodzaju konieczne jest ręczne ustawianie daty (czyli konkretnego dnia i miesiąca) wymiany filtra. Dzięki temu użytkownik pamięta, kiedy będzie musiał zainstalować nowy filtr.  Wskaźnik elektryczny odmierza czas przydatności filtra do użycia na specjalnym wyświetlaczu LCD.

Wydajność filtra

Wydajność filtra – jeden z najważniejszych czynników, od którego zależy jakość wody pitnej. Na wydajność mają wpływ zarówno parametry wody, jak też i wybór określonego rodzaju filtra. W przypadku wody twardej filtry będą mogły skutecznie oczyścić mniejszą ilość wody. Natomiast przy wodzie miękkiej ta wydajność jest dużo wyższa, należy jednak w tym przypadku rozważyć możliwość zastosowania filtrów dodatkowo wzbogacających wodę o cenne dla zdrowia składniki mineralne.

Jaki wkład filtrujący kupić

Rodzaj wkładu – warto pamiętać, że nie każdy rodzaj wkładu będzie pasować do wybranego przez nas modelu dzbanka. W sprzedaży dostępne są wkłady przeznaczone do oczyszczania zarówno wody ciepłej, jak też i wody zimnej, wkłady redukujące twardość wody, usuwające metale ciężka, filtry usuwające wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, tj. pestycydy i produkty ropopochodne, a dodatkowo zapobiegające rozmnażaniu się bakterii. Ostatnia grupa to filtry wzbogacające wodę o cenne składniki mineralne np. magnez. Warto przed wyborem odpowiedniego wkładu zbadać wcześniej rodzaj wody, która płynie z naszego kranu. Takie badania prowadzone są w stacjach sanitarno-epidemiologicznych (w sanepidzie), a także w niektórych laboratoriach prywatnych. Cena pełnej diagnostyki waha się od 300 do 500zł. W sklepach budowlanych możemy też kupić w ostatnim czasie specjalne testy jakości wody. Są one jednak mniej dokładne.

Każda z firm produkujących dzbanki ma w ofercie uniwersalne wkłady filtrujące, które pasują do większości dzbanków danej marki.

 1. Aquaphor B100-25 Maxfor- 1szt – 14,99 zł Aquaphor B100-25 Maxfor
 2. Evolve Triwater – 1szt – 17,99 zł Evolve Triwater
 3. Brita Classic – 1szt – 19,99 zł Brita Classic

Jaki dzbanek filtrujący: plastikowy czy szklany

Materiał, z którego wykonany jest dzbanek – na rynku występują dwa rodzaje dzbanków: szklane i plastikowe. Najpopularniejsze i najpraktyczniejsze są te plastikowe, i je również najłatwiej kupić. Dzbanki szklane występują sporadycznie i ich użytkowanie wiąże się z możliwością ich stłuczenia. Jednak posiadają wielu zwolenników, którzy przekonują, że są one zdrowsze, a smak wody w ich przypadku lepszy, niż gdy zastosujemy pojemniki wykonane z plastiku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *